Sulu Söndürme Sistemleri

İnsanların yoğun olarak bulundukları; büyük binalar  AVM’ler, depolama alanları, fabrikalarda yangının söndürülmesi veya kontrol altında alınabilmesi  için sulu söndürme sistemleri (sprinkler) tercih edilir. Bu sistemin en belirgin özelliği çok geniş  alanları kontrol edebilmesi ve sadece yangın olan bölgede otomatik olarak devreye girmesidir.

Ön Tepkili Sistemler  
Yangının olmadığı bir zamanda kaza ile suyun boşalması veya kaçak sonucu yüksek veya kritik değerdeki malzemelerin veya ekipmanların zarar görmemesi gereken yerleri koruman üzere kullanılır.
Eğer bir sprinkler başlığı veya borusu zarar görür ise, su sisteme girmez. Yangın çıkması durumunda ise sprinkler başlığının çalışmasına ilave olarak algılama sistemininde çalışması ile suyun sisteme girişine izin verilir.

Çalışma Özellikleri
Borulamanın izlemeli hava basıncı altında doludur. Kapalı tip sprinkler kullanılır, her bir sprinkler bağımsız olarak sadece ısı hassasiyetli serbest bırakma elemanı çalıştığı zaman çalışır. Sistem korunan alandaki dedektörlü ayrı bir sistem ile tetiklenir. Sistem iki fazda çalışır;  İlk Faz; Dedektörlerin tetiklemesi ile kontrol vanasını aktif hale getirerek su basıncı altındaki borulaması dolar. İkinci Faz; Isının Yükselmesi, ısıya duyarlı serbest bırakma elemanı çalıştığı zaman sprinkler çalışır.

Baskın Sistem:

Algılamanın devreye girmesi ile birlikte hızlı bir şekilde su aynı anda bütün açık sprinkler veya nozullardan boşalarak korunan tüm alanı ıslatır. Bu sistem aniden çok miktarda suya ihtiyaç duyulan yüksek yangın riski olan mahallerde kullanılır.

Çalışma Özellikleri Borulama hava veya suyu atmosferik basınç altında içerir. Açık tip sprikler veya nozul kullanılır. Sistemin tetiklenmesinden sonra bütün açık sprinkler başlıklarından su aynı anda boşalmaya başlar. Sistem korunmakta olan alanda ayrı bir dedektör sistemi ile tetiklenir. Sistem dedektörlerin aktive olması ile çalışarak bütün sistem basınçlı su altında dolar. Sprinkler Standart Tepkili Sprinkler